
Belangrijk nieuws over tarieven 2026: lees dit nieuwsbericht goed door!
18-09-2025
Op 4 september jl. publiceerde de NZa de maximumtarieven 2026 voor de diagnostiek- en behandelconsulten van gz-psychologen, psychotherapeuten en klinisch (neuro)psychologen in de vrijgevestigde praktijk (setting 1). De NZa heeft de diagnostiek- en behandelconsulten alleen geïndexeerd met gemiddeld 5,2%. De indexatie voor enkele generieke tarieven (intercollegiaal overleg, niet-basispakketzorg) zijn ook in die orde van grootte. De prestatie niet-basispakketzorg wijzigt vanaf 1 januari ingrijpend.
Niet alle tarieven in setting 1 zijn geïndexeerd. De tarieven voor vrijgevestigde psychiaters en overige beroepen in de vrijgevestigde praktijk publiceerde de NZa al begin juli. Dat gold ook voor de tarieven voor groepsconsulten. De NZa heeft deze tarieven herijkt op basis van het kostenonderzoek dat de NZa de afgelopen jaren heeft uitgevoerd. De tarieven van deze niet-geïndexeerde prestaties zijn vaak veel lager en in sommige gevallen ook veel hoger dan in 2025.
Maximumtarieven diagnostiek- en behandelconsulten voor vrijgevestigde psychologen en psychotherapeuten alleen geïndexeerd
Elk jaar past de NZa de tarieven aan de loon- en prijsontwikkelingen aan. Dit is de indexatie. De tarieven voor de diagnostiek- en behandelconsulten van gz-psychologen, psychotherapeuten en klinisch (neuro) psychologen zijn uitsluitend en alleen aangepast op basis van deze indexatie, en dus niet op basis van de uitkomsten van het kostprijsonderzoek. Dit is vanwege het kort geding tegen de NZa dat de LVVP heeft gewonnen. Deze indexatie is 5,2%. Er zijn kleine verschillen tussen de drie beroepsgroepen, dat is vooral afronding van bedragen.
Tarieven prestaties overige beroepen en vrijgevestigde psychiaters dalen fors
De rechter heeft in het kort geding dat de LVVP tegen de NZa had aangespannen alleen een uitspraak gedaan over de methodiek om te komen tot de tarieven van vrijgevestigde gz-psychologen, klinisch (neuro)psychologen en psychotherapeuten. De NZa stelde dat de uitspraak van de rechter geen betrekking heeft op vrijgevestigde psychiaters en de overige beroepen in setting 1. De NZa heeft daarom besloten de tarieven van vrijgevestigde psychiaters en overige beroepen wel te baseren op het uitgevoerde kostprijsonderzoek.
Als gevolg daarvan heeft de NZa de tarieven voor de psychiater en de overige beroepen op basis van het kostprijsonderzoek verlaagd. Voor de psychiater geldt dat de tarieven 2026 van de meest voorkomende prestaties (diagnostiek- en behandelconsulten van 45 en 60 minuten) tussen de 9% en 10% zijn verlaagd. Voor de overige beroepen geldt dat deze tarieven meer dan 20% lager zijn dan in 2025. De verlaging kan voor sommige prestaties oplopen tot meer dan 40%.
Wijzigingen in tarieven groepsconsulten wisselen per beroepsgroep en per groepsgrootte
Ook de tarieven voor groepsconsulten worden dus niet geïndexeerd, maar gebaseerd op de uitkomsten van het kostprijsonderzoek. Het eerste dat opvalt, zijn de veel lagere tarieven voor groepsconsulten door psychotherapeuten. De tarieven voor psychotherapeuten zijn fors lager dan vergelijkbare tarieven van gz-psychologen. Ook zien we dat de tarieven voor kleinere groepen relatief gunstiger zijn dan voor grotere groepen.
Omdat de tarieven voor groepsconsulten voor alle settingen gelden, heeft NZa de tarieven voor groepsconsulten vrijwel geheel gebaseerd op het kostprijsonderzoek onder instellingen. Bij het kostprijsonderzoek vraagt de NZa bij alle instellingen de feitelijke kosten voor personeel en huisvesting uit. Dat delen zij door het aantal geleverde prestaties.
Deze methode leidt soms tot uitkomsten die niet te begrijpen zijn; bij de tarieven voor groepsconsulten door psychotherapeuten is dat heel duidelijk het geval. De LVVP heeft bij de NZa bezwaar aangetekend tegen deze tarieven.
Let goed op: prestatie niet-basispakketzorg verandert ingrijpend
De belangrijkste veranderingen voor de prestatie niet-basispakketzorg voor 2026 op een rij:
- De prestatiecode is OV0165. De prestatiecode OV0012 komt per 1 januari te vervallen.
- Het tarief is per 1 januari 2026 per 15 minuten.
- Het tarief is wel nog steeds voor directe én indirecte tijd. Dus als u 60 minuten directe en indirecte tijd besteedt aan uw patiënt, mag u de prestatie OV0165 4x in rekening brengen.
Overzicht tarieven 2026 voor setting 1
Exclusief voor onze leden hebben we een overzicht gemaakt van alle tarieven in setting 1 (sectie II kwaliteitsstatuut). Je vindt het overzicht op Mijn LVVP (link bij eerste bullet).


